Potřebujete poradit ? Volejte +420 703 694 133 (po - pá 8:00 - 16:00)

Kdo vymyslel šachy? Historie šachu

Šachy, známé jako královská hra, mají bohatou historii sahající více než tisíc let zpět. Původ šachů je stále předmětem debat mezi historiky, ale většina souhlasí, že šachy vznikly v Indii kolem 6. století našeho letopočtu

Původ a vývoj šachů

 1. Indie a hra Chaturanga

  • První zmínky o hře podobné šachům pocházejí z Indie, kde se hra nazývala Chaturanga. Chaturanga byla hra na čtvercové desce, která představovala armádní strategii s různými typy jednotek, jako jsou pěšáci, jezdci, sloni a vozy.
 2. Persie a hra Shatranj

  • Chaturanga se rozšířila do Persie, kde se transformovala do hry zvané Shatranj. Persie přidala nové prvky a pravidla, která připomínají moderní šachy. Slovo "šach" pochází z perského slova "šáh", což znamená král.
 3. Arabský svět

  • Po islámské invazi do Persie se hra šířila po celém arabském světě. Arabové přinesli hru do severní Afriky a na Pyrenejský poloostrov.
 4. Evropa

  • Během středověku se šachy dostaly do Evropy, kde se pravidla dále vyvíjela. Ve 15. století se hra blížila své moderní podobě s novými pravidly pro pohyb figur jako dáma a střelec.
 5. Moderní šachy

  • V 19. století byly zavedeny standardizované pravidla a začaly se pořádat první šachové turnaje. V roce 1886 se konalo první oficiální mistrovství světa v šachu.

Kdo vymyslel šachy?

Šachy nemají jednoho konkrétního vynálezce. Vyvinuly se postupně z různých her a strategií v různých kulturách. Nicméně, první formu šachů, Chaturangu, lze připsat starověké Indii.

Šachy se staly symbolem intelektu a strategie, a dnes jsou populární po celém světě. Historie šachu odráží kulturní výměnu a inovace napříč stoletími.

Spolupracujeme: Zahradní slunečník